Sport

Noční útok hasičů v Záblatí

V loňském roce zhatila veškeré naš plánované akce epidemie Covidu. Letos byla činnost sboru touto epidemií rovněž poznamenaná, museli jsme zrušit jak plánovanou dětskou soutěž, tak „Memoriál Lukáše Blahovce v požárním sportu mužů a žen“. Originální noční soutěž už jsme si však Covidem vzít nenechali a tak v pátek 10.9. večer se konal na hřišti FK Slovan Záblatí již 10. ročník netradiční hasičské soutěže, a sice „Noční útok hasičů o pohár FK Slovan“. Tradice se zrodila v roce 2009, kdy se konal oficiální 1.ročník této soutěže o putovní pohár, který věnoval FK Slovan Záblatí. Ten také finančně oceňoval nejlepší družstva. Akce se většinou konala současně s populární „Srpnovou nocí“, na které živě vystupovala známá místní skupina Grog. Vzhledem ke známým problémům s Covidem jsme letos soutěž pořádali sami a v netypickém termínu.

2021 10. ročník SDH Dolní Lutyně-Nerad

V noci je požární sport úplně jiný než ve dne a tak si soutěž časem získala velkou oblibu mezi hasičskými sbory v okolí. Na Bohumínsku je jediná a v celém okrese Karviná jsou celkem 3 noční soutěže. Letos se v Záblatí úderem 20.hodiny pustilo do vzájemného klání celkem 6 ženských a 7 mužských družstev. K dobrým výkonům jim tentokrát hrála reprodukovaná hudba a hlavně vládlo perfektní letní počasí. Mezi muži zvítězilo družstvo z Dolní Lutyně-Neradu před kolegy z Rychvaldu a bronz získali muži z Vrbice. Na domácí zbyla nepopulární „bramborová medaile“ za čtvrté místo. Mezi ženami kralovalo stejně jako v roce 2019 družstvo z Těrlicka-Hradiště před děvčaty z Vrbice a Šunychlu. Místním hasičkám se nedařilo a svůj pokus zdárně nedokončily.

Dlouho do noci se pak ještě v přátelském duchu posedělo v nové pergole na hřišti. Děkujeme všem za účast, sponzorům za jejich přispění a již se těšíme na příští, 11. ročník.

Mladí hasiči okresu Karviná soutěžili v Záblatí

V sobotu 15.6.2019 patřilo fotbalové hřiště FK Slovan Záblatí nikoliv fotbalistům, ale dobrovolným hasičům. Uspořádali totiž již 5.ročník soutěže mladých hasičů v požárním sportu „O pohár starosty SDH“. Tato soutěž je mezi dětmi i dospělými velmi oblíbená a proto byla i letos zařazena do „Mládežnické ligy“ okresního sdružení hasičů v Karviné. A tak se na trávníku představilo víc než 180 dětí od těch nejmenších (věk 3-6 let, neboli „přípravka“) po skoro již dospělé dorostence. Absolvovali nejen populární požární útok, ale i štafetu 4 x 60 metrů s překonáváním hasičských překážek, např. kladiny či bariéry.

Celkem 22 družstev z celého okresu zarputile bojovalo o medaile, poháry či sladké věcné ceny. Za pěkného letního počasí předváděly jednotlivé kolektivy obrovskou snahu a nadšení, někomu se dařilo víc, někomu méně. Kdo byl nejlepší a kdo poslední není podstatné, důležité je, že hasičům se daří vychovávat své mladší nástupce, kteří měli možnost si ověřit, co se již naučili a co musí ještě pilně trénovat. Pro pořádající SDH Záblatí je odměnou za jejich práci s mládeží to, že letos již stály na startu soutěže dvě družstva domácích, a to přípravka a mladší žáci. Dopoledne se všem zúčastněným velmi líbilo, celá akce se vydařila a tak nezbývá než jen poděkovat sponzorům, pořadatelům a rozhodčím za jejich přispění na této vydařené akci.

Memoriál Lukáše Blahovce

7. 9. 1980 – 26. 4. 2010

Lukáš byl dlouholetý člen SDH Záblatí a náš dobrý kamarád. Byl skvělým člověkem, který každému vždy rád pomohl a poradil. Ve sboru pracoval jako hasič, strojník, řidič i člen sportovního družstva. Vždy ochotný, usměvavý a dobře naladěn, nezkazil žádnou zábavu. Věříme, že spousta z Vás závodníků si ho ještě dobře pamatuje. Bohužel nás náhle a nečekaně opustil ve věku nedožitých 30-ti let. Je nám proto ctí pojmenovat tuto soutěž SDH Záblatí právě po Lukášovi i proto, že v našem sboru dál aktivně pracuje jeho žena Markéta a v kolektivu Mladých hasičů dcera Zuzana a syn Lukáš. Všem nám stále chybí a s láskou a úctou na něj vzpomínáme.

V Záblatí proběhla originální noční soutěž hasičů

V sobotu 24. srpna se na hřišti FK Slovan Záblatí konal již 9. ročník netradiční soutěže v požárním sportu, a sice „Noční útok hasičů o pohár FK Slovan“. Myšlenka obohatit sportovní činnost sboru o další zajímavost – noční soutěž hasičů, jedinou takovouto soutěž pořádanou v okolí Bohumína se zrodila v roce 2007 společnou snahou záblatských fotbalistů a hasičů. Nejprve proběhl zkušební „nultý ročník“ soutěže, kdy jsme vyzkoušeli, zda jsme schopni takovou akci uspořádat a co to obnáší v praxi. Další rok naši snahu překazilo nepříznivé počasí, ale to nás neodradilo a tak se v roce 2009 konal oficiální 1.ročník hasičské soutěže „Noční útok hasičů“ o putovní pohár, který věnoval FK Slovan Záblatí. Ten také finančně oceňuje nejlepší družstva. Akce se většinou konala současně s populární „Srpnovou nocí“, na které živě vystupovala známá místní skupina Grog. A tak se hluk motorů hasičských čerpadel prolínal s rokovou muzikou této kapely.